The Amazing Spider-Man (2012) 0

The Amazing Spider-Man ir filma, kuras eksistences nepieciešamību apšaubīja daudzi. Kā nekā trešā Sema Reimi filma par Zirnekļcilvēku uz ekrāniem bija redzama pirms nieka pieciem gadiem. Taču tā kā tika uzskatīts, ka Reimi sevi šajā jautājumā ir izsmēlis (trešais Zirnekļcilvēks ir diezgan universāli nemīlēts), mūs jau šogad sagaidīja jauna variācija par visiem labi zināmo tēmu. To, ka Zirnekļcilvēka komiksu vēsture un pasaule ir gana plaša un dziļa, neviens apšaubīt netaisījās, tāpēc materiāla jaunām filmām it kā tur būtu gana, bet jautājumus lika uzdot Marka Veba (piemērotāks uzvārds laikam nav atrodams) un Sony vēlme no jauna stāstīt Spaidermena izcelšanās stāstu. Vai tur vispār var būt kaut kas jauns, ko pavēstīt? Ne pārāk pārsteidzošā kārtā, izrādās, ka nekā daudz jauna patiešām nebija. Taču par spīti tam, ka Veba filma nepiedāvā neko ārkārtīgi oriģinālu vai unikālu, tā tomēr ir visnotaļ simpātiska, un, galvenokārt pateicoties galveno lomu atveidotājiem, The Amazing Spider-Man tomēr ir uzskatāma par veiksmi.

Viens no galvenajiem plusiem, kurus var minēt filmas labā ir tas, ka ka The Amazing Spider-Man lieliski apzinās, kas tā ir, un necenšas izlikties par kaut ko vairāk Tas gan nenozīmē, ka filma būtu bez ambīcijām, bet tās noteikti nav uzstādītas nereālos augstumos. Marka Veba uzdevums bija visnotaļ sarežģīts – likt cilvēkiem noticēt jaunai Zirnekļcilvēka versijai, kura tiem šķistu vismaz tikpat pieņemama kā Sema Reimi pirmās divas filmas. Un izdevies tas viņam ir samērā pieklājīgi, lai gan filmai ir arī savi trūkumi.

Pirmkārt, šoreiz ir diezgan nošauts garām ar ļaundara izvēli. Lai gan tīri konceptuāli doktors Konorss (a.k.a. Ķirzaka) varbūt arī nebūtu nemaz tik peļams, filmā viņš pārāk lielus draudus un skatītāju interesi neizraisa. Daļēji pie vainas, manuprāt, varētu būt ne pārāk veiksmīgais Ķirzakas dizains, kurš izskatās diezgan mākslots (internets ir arī pārpilns ar dažādiem amizantiem salīdzinājumiem, pēc kā Ķirzaka izskatoties – “zvīņainais Voldemorts” nav nemaz tik tālu no patiesības). Arī doktora Konorsa iekšējie pārdzīvojumi emocionālās stīgas pārāk spēcīgi neaizskar. Brīžiem rodas sajūta, ka ļaundaris Vebu ir interesējis minimāli. Krist otrā grāvī, kurā ļaundari kļūst interesantāki par pašiem supervaroņiem, arī nevajadzētu, bet Konorsa tēlam varēja būt veltīts nedaudz vairāk uzmanības.

Interesantā kārtā pie lietām, kuras ne visai šķiet ir interesējušas Vebu, var pieminēt arī pašu Zirnekļcilvēku. Filma ir visdzīvīgākā, emocionālākā un aizraujošākā nevis brīžos, kad mēs redzam Spaidermenu, bet gan Pīteru Pārkeru. Vebu šķietami krietni vairāk ir intriģējis Pītera Pārkera stāsts, epizodēm, kurās viņš ir redzams kā Zirnekļcilvēks, pārbraucot pāri diezgan ātri, it kā uzsitot pareizās notis (Spaidijs šūpojas pa Ņujorkas ielām – check, Spaidijs saves the day – check utt.), taču steidzoties atgriezties pie ainām ar Pārkeru vidusskolā, ar ģimeni vai citās ikdienas situācijās.Arī pēdējie filmas kadri ar Zirnekļcilvēku lidināmies pa ielām šķiet pielikti kā afterthought – filma varēja beigties ar ainu skolā (“Yeah, but those are the best kind.”) un Gvenas Steisijas smaidu, kas, manuprāt, būtu šai filmai iederīgāks noslēgums.

Taču šos trūkumus pienācīgi atsver lieliskās aktieru izvēles. Endrjū Garfīlds ir perfekts Pīters Pārkers (Tobijs Magvairs man nekad pārāk nebija paticis), un par spīti tam, ka viņam ir jau 29 (!) gadi, ir vairāk nekā pārliecinošs vidusskolnieks. (Diez vai Garfīlds gan spēs izskatīties tik jauniņš ilgi, tāpēc interesanti būs zināt, ko Sony ir ieplānojuši turpinājumiem, kas neizbēgami sekos.) Kopā ar Emmu Stounu Gvenas Steisijas lomā viņi abi veido ārkārtīgi simpātisku pāri, un ainas, kurās abi ir redzami kopā, dzirksteļo. Neko sliktu nevar teikt par Raisu Ifensu (nekad dzīvē nesapratīšu, kā viņa uzvārds būtu jālatvisko), kurš dara, ko vien spēj ar sev pieejamo materiālu. Arī Sallija Fīlda ir lieliska tantes Mejas lomā, bet Martins Šīns ir perfekts tēvocis Bens (prezidents Bārtlets gan nemaz nevarētu nebūt perfekts – The West Wing FTW!).

Kopumā The Amazing Spider-Man ir neslikta filma, kuru noteikti ir vērts noskatīties kaut vai tikai Garfīlda un Stounas dēļ. Stāsts neko jaunu un šokējošu nepiedāvā, taču uzmanību noturēt spēj, action ainas ir veidotas gana profesionāli, lai gan ne pārāk interesanti, taču Pārkera stāsts ir gana veiksmīgi izveidots. Arī turpinājumiem potenciāls ir – filmas beigās ir nepārprotams cliffhangeris, ko liela daļa gan palaiž garām, jo aiziet uzreiz, kad ierauga pirmos beigu titru uzrakstus (Spaidijs arī ir no Marvel komiksiem, lai gan pieder Sony – arī šeit ir vērts titrus nedaudz paskatīties).

P.S. Ja kaut kas filmā bija pilnīgi un absolūti lieks, tad tas bija 3-D. Filmu mierīgi var skatīties bez brillēm.

P.P.S. Stena Lī neiztrūkstošais cameo bija fantastisks – viens no viņa labākajiem, ja ne vislabākais.